Patarimai

Palapinės

Laikinas vasaros namelis

Nuo mažos palapinės gali priklausyti didelio žygio kokybė, tad rinkitės ją labai atidžiai. Nepirkite pirmos pasitaikiusios, jei norite sausai ir šiltai išsimiegoti. Juo labiau, kad tinkamai saugoma palapinė gali tarnauti ilgus metus.

Kur ruošiatės?

Jums reikiamos palapinės paieškos labai priklauso nuo to, ką planuojate veikti: pasistatysite ir gyvensite vienoje vietoje ar dar ir keliausite, nešdami ją ant pečių arba vešitės dviračiu? Kaip dažnai ją teks surinkti ir išrinkti? Keli žmonės joje miegos? Daiktus laikysite kuprinėje ar išsidėliosite viduje? Galiausiai – kokioje vietoje ją planuojate statyti: kalnuotoje, vėjuotoje, mėgstamoje uodų ar nutviekstoje saulės? Ir tai dar ne viskas, apie ką turėtumėte pagalvoti prieš pirkdami palapinę. Kaina, be abejo, irgi vienas iš svarbesnių rodiklių. Kita vertus, perkant gerą daiktą iš „antrų rankų“ galima tikrai nemažai sutaupyti.

Vandens pralaidumas

Pirmiausia atkreipkite dėmesį į skaičiukus. Tuos, kurie rodo palapinės medžiagos hidrostatinį slėgį, t.y. koks jos atsparumas krituliams. Didesnis skaičius – didesnis atsparumas. Jis gali būti nuo 450 mm iki 10 000 mm. Jei hidrostatinis slėgis mažesnis nei 1000 mm, palapinė atlaikys tik nedidelį lynojimą, paprastai rimtesnių firmų gaminiai turi ne mažesnį nei 3000 mm atsparumą drėgmei.

Dažniausiai dabar parduodamos palapinės – dvisluoksnės, su išoriniu tentu, kuris ir saugo jūsų ramų miegą nuo kritulių. Labai svarbu, kad ištiesus tentą tarp jo ir palapinės išliktų tarpas – tai neleidžia kauptis kondensatui. Ne mažiau svarbu, kokios palapinės siūlės. Kartais vien jos gali būti kaltos dėl to, kad sušlapote.

Net jei tento atsparumas yra 2000 mm, jis gali puikiai sulaikyti kritulius, tačiau jei siūlės nekruopščiai suklijuotos, palapinė greičiausiai permirks. Tento ir dugno siūlės turi būti klijuojamos specialia juosta. Pirkdami atkreipkite dėmesį ir koks yra palapinės dugno vandens pralaidumas.

Konstrukcijos

Palapinės būna kelių skirtingų konstrukcijų – pagalvokite, kokią geriau rinktis. Nes kartais ne visada užtenka kantrybės surinkinėti sudėtingą laikiną būstą, o būna, kad tento tempimas pareikalauja čempioniškų jėgų. Geriausia, aišku, prieš perkant palapinę pabandyti pačiam ją surinkti, įsitikinti, kad visos detalės savo vietoje.

Kadaise mūsų tėvai ir seneliai turistaudavo su dviejų šlaitų stogo palapinėmis, kuriose nebūdavo labai patogu miegoti dėl viduje stovinčių dviejų atraminių kuolų. Tačiau tokios užuovėjos – jau praeitis.

Pačios lengviausios ir paprasčiausiai pastatomos yra kupolo formos palapinės. Jos tinka, kai neketinate vienoje vietoje miegoti ilgiau nei vieną naktį – nesugaišite daug laiko ją statydami ir surinkinėdami.

Tokios palapinės gali turėti vieną ar du prieangius. Juose patogu laikyti daiktus, nusiauti batus, greitai pasislėpti nuo lietaus, gal net persirengti atsisėdus. Bet kupolo formos palapinės neturi didelių prieangių – kaip kam tai kelia daug nepatogumų.

Komfortiškiausios – tunelio formos palapinės, tačiau jos paprastai būna ne itin atsparios stipriam vėjui, gerokai sunkesnės, sunkiau pastatomos. Todėl tokios labiau tinka ilgesnį laiką trunkančioms nakvynėms, kuomet laikino būsto patogumas yra vienas svarbesnių dalykų.

Rinkoje jau yra atsiradusios modulinės palapinės, kurios gali būti sujungtos tuneliu ar prie kurių gali būti prijungtos specialios miegamosios erdvės vaikams, kartu keliaujantiems augintiniams ar tiesiog daiktams susikrauti.

Paskirtis

Jei palapinės skirtos ekstremaliam turizmui, jos būna padidinto tvirtumo ir atsparumo vėjui, labai lengvos, itin gerai ventiliuojamos ir nesudėtingai surenkamos.

Žygių palapinės, į kuriuos traukiama pėsčiomis ar važiuojama dviračiais, taip pat būna lengvos (iki 2 kg), dažniausiai vienvietės ar dvivietės, lengvai surenkamos.

Renkantis palapinę, skirtą laisvalaikiui ir turizmui, daugiau dėmesio kreipiama į jos komfortą, nei svorį, nes jų nešti nereikia, dažniausiai vežamos automobiliu. Jos paprastai sveria 10-15 kg. Jas renkantis dažniausiai kreipiamas dėmesys į pralaidumą krituliams, dydį, gyvenimo jose patogumą.

Gamintojai paprastai nurodo, keliems žmonėms miegoti skirta palapinė, tačiau vis tiek verta brėžinyje pasitikrinti miegamosios dalies išmatavimus. Miegamųjų vietų skaičius realiai yra toks, kiek palapinėje telpa kilimėlių, o jų plotis paprastai būna nuo 60 iki 75 cm. Nereikia aklai tikėti gamintojais, kurie nurodo jog 220 cm ilgio (standartiškai) ir 200 cm pločio miegamojoje dalyje puikiai tilpsite keturiese. Nepamirškite, kad dar turi likti vietos daiktams susidėti.

Jei kalbame apie komfortą, atkreipkite dėmesį, kiek kišenėlių yra palapinės viduje, kokios jos ventiliacijos angos – ar apsaugotos nuo lietaus, ar uždaromos iš vidaus. Pažiūrėkite, ar yra tinklelis nuo uodų, taip pat – ar palapinės tentas apsaugo nuo ultravioletinių spindulių.

Medžiagos

Sunkiausia palapinių dalis – jų lankai. Jie gaminami iš aliuminio, plastiko, stiklo pluošto ar naudojant Durawrap technologiją (jie tvirtesni, lankstesni, sulūžę neskyla išilgai ir nesugadina audinio). Lankai būna skirtingo storio – kuo storesni, tuo tvirtesni, bet ir sunkesni. Didesnėms palapinėms naudojami storesni lankai.

Brangesnių palapinių medžiagos dažnai gaminamos naudojant RipStop technologiją, tuomet netyčia audinį įplėšus jis toliau neyra. Didesnių palapinių, skirtų poilsiui ir turizmui, dugno medžiagos gali būti iš poliesterio arba polietileno – su tokiu dugnu palapinė bus šiek tiek sunkesnė.

Kainos

Įsigyti pigią palapinę už kokius 40 Lt dabar galima ir maisto prekių parduotuvėje, bet ar verta? Nebent nebijote rizikuoti atsibusti baloje. Jei to visiškai nenorite, mokėti mažiau nei 200 Lt nesitikėkite. Nebent, kaip minėjome, pirktumėte iš „antrų rankų“.

Pasaulyje kaip vienos geriausių palapinių gamintojų firmų garsėja „Woods“, „Coleman“, „North Face“, „Mountain Equipment Co-op“, „Broad Stone“ kompanijos.

Žinoma, garsių palapinių gamintojų pavadinimų yra labai daug, kaip ir jų modelių. Todėl ir svarbu žinoti, kokius reikalavimus keliate savo laikinajam vasaros nameliui.

Jei nesate tikri, kad jums ar jūsų šeimai patiks stovyklauti, perkant pirmąją palapinę neverta labai išlaidauti. Bet, aišku, į pigiausius variantus dairytis taip pat nepatariame, nes žygis su prasta palapine gali būti ir paskutinis – daugiau nenorėsite ilsėtis gamtoje.

Jei žadate pirkti palapinę iš žmonių, naudojusių ją vos vieną ar kelis kartus, galite nemažai sutaupyti – nuo 100 iki 500 ir daugiau litų.


Įvertink patarimą?
Tavo komentaras

=

Parašykite savo nuomonę