Patarimai

Kvepalai

Kvepalų pasaulio paslaptys

Paslaptingas kvepalų pasaulis mažiau patyrusius gali lengvai suvilioti ir paklaidinti. Kad nepasiklystumėte vos į jį įžengę, vertėtų žinoti keletą elementarių dalykų.

Skirtumai

Pažintis su kvepalais visada prasideda nuo klausimo, kuo skiriasi tualetinis vanduo, parfumuotas vanduo ir kvepalai. Atsakymas paprastas – kvepalų ekstrakto koncentracija.Tualetinį vandenį (eau de toilette arba EDT) sudaro apie 6-10 proc. kvepalų ekstrakto, likusią dalį alkoholis (98 proc.) ir vanduo (2 proc.). Parfumuotą vandenį (eau de parfum, parfum de toilette arba EDP) sudaro apie 16 proc. kvepalų ekstrakto. Kvepalai (parfum arba PP) turi apie 20 proc. ar daugiau kvepalų esktrakto.

Nuo to, kokia yra aromatinių dalių koncentracija, priklauso ir produkto kaina. Brangiausi, be abejo, būna kvepalai, pigiausi – odekolonai (eau de cologne arba EDC), kuriuose aromatinių dalių koncentracija sudaro apie 2-5 proc.

Grupės

Aromatai yra skirstomi į šeimas. Jei žinosite, kuri jų jums arčiau širdies, bus lengviau išsirinkti konkretų kvapą.

Paprastai išskiriamos gėlių, šipro, citrusinių, medžių, rytietiškų, paparčių, odos kvepalų šeimos. Gėlių šeima didžiausia, jai būdingi kokios nors gėlės ar visos gėlių puokštės kvapai. Pirmajame šipro aromate, sukurtame „parfumerio“ Francois Coty po nuostabių atostogų Kipre (prancūziškai - Chypre), vyravo pačiulių, ąžuolų samanų, smilkalų ir bergamočių kvapų puokštė. Citrusinių aromatų pagrindas – citrusiniai bergamotės, mandarinų, citrinų vaisiai, derinami su karčiojo apelsinmedžio žiedų nata. Medžio kvapų šeimai priklauso dauguma vyriškų kvepalų, su sandalmedžio, pačiulio, kedrų aromatų deriniais. Rytietiškiems būdingi svaiginantys, švelnūs pudros aromatai su vanilės, smilkalų, muskuso natomis. Paparčių šeimos kvepalams, dažniausiai skirtiems vyrams, būdingi levandų, bergamočių, kumarino, medienos, ąžuolo žievės kvapų deriniai.  Odos aromatų grupėje surinkti neįprasti, reti kvapai.  

Sandara

Kvepalai kuriami laikantis tam tikros sandaros arba struktūros, kurią sudaro trys komponentai: viršutinės, vidurinės ir pagrindinės aromato natos. Tradiciškai viršutinės natos sudaro 30 proc., vidurinės – 50 proc., o pagrindinės – 20 proc. aromato aliejų. šios proporcijos gali būti išlaikomos arba keičiamos, priklausomai nuo to, kokius – lengvesnius ar sunkesnius – aromatus ketinama sukurti.

Viršutinės natos sukuria pirmą įspūdį apie kvepalus ir pradeda nykti praėjus 10-30 min., o visiškai išnyksta per porą valandų. Vidurinės natos – kvepalų pagrindas. Jos lemia, kokiai šeimai bus priskirti kvepalai. šios natos pradeda skleistis, kai viršutinės ima nykti.

Pagrindinės aromato natos – tai jo kulminacija, jos jaučiamos ilgiausiai. Pradeda ryškėti praėjus maždaug pusvalandžiui po to, kai kvepalai buvo užpurkšti, ir laikosi ilgiausiai.

Taisyklės

Kiekvienas pats sprendžia – rinktis kvepalus pagal sezoną, Zodiako ženklą ar nuotaiką. Nors dažniausiai tą padiktuoja intuicija. Bet yra kelios taisyklės, kurių reikėtų laikytis.

Pagalvokite, ar jūsų kvepalai neerzina aplinkinių – tikrai nereikia persistengti kvėpinantis. Sakoma, kad aromatas neturėtų sklisti toliau nei per ištiestos rankos atstumą.

Kvepalų nereikėtų smarkiai trinti į odą, geriausia kvėpinti tas kūno vietas, kuriose kraujas teka arčiausiai odos paviršiaus: vidines riešų puses, už ausų, iškirptės vietoje. Kad kvepalai nesugadintų papuošalų ar šilkinių rūbų, kvėpinkite odą.

Geriau, kai skirtingi kvepalai pasirenkami dienai ir vakarui, vasarai ir žiemai. Dienai labiau tinka tualetinis ar parfumuotas vanduo, iškilmingam vakaro pobūviui – lašelis kvepalų.

Klastotės

Jei nenorite įsigyti suklastoto gaminio, apžiūrėkite jį labai atidžiai. Visų pirma, pakuotę – ar ji sveika, ar teisingai užrašytas kvepalų pavadinimas, nes kai kurie klastotojai mėgsta mulkinti, praleisdami, pridėdami ar ne taip užrašydami kokią nors raidę.

Patikrinkite brūkšninį kodą, pasinaudodami išmaniajame telefone įdiegta programėle. Jei tokio neturite, susiraskite specialias svetaines internete, kuriose galima įvedus brūkšninio kodo skaičius patikrinti, ar prekė originali.

Nesunku internete patikrinti ir kokia turi būtų originalaus produkto kaina. Jeigu jums siūlomi garsaus vardo kvepalai perpus pigiau, galima įtarti, kad tai klastotė.

Daug apie kvepalus pasako ir jų aromatas. Jei turite nors kiek jautresnę nosį, atsikimšę suklastotų kvepalų buteliuką turėmėte iškart pajusti, kad ją kutena ne išskirtinė kvapų puokštė, atsiskleidžianti palaipsniui, bet vienos natos ar net spirito kvapas.

Tačiau netgi originalius kvepalus galima įsigyti gerokai pigiau – kartais žmonės parduoda net neišpakuotus gaminius. Tarkim, 100 ml originalų parfumuotą vandenį už 130 Lt, kai pirkdami iš interneto parduotuvės už tą patį gaminį sumokėtumėte tiek pat, tik ... doleriais. Priežastis, kodėl parduodami net neišpakuoti kvepalai, galima tik nuspėti. Ne „savas“ kvapas, ne „tas“ vaikinas įteikė ar nemiela anyta padovanojo... Bet į tai geriau nesigilinti – juk perkate produktą, o ne istoriją.


Įvertink patarimą?
Tavo komentaras

=

Parašykite savo nuomonę